چرا صالحین؟

مدرسه خوب چه ویژگیهایی باید داشته باشد؟

پیشینه‌ی دیرینه‌ی فرهنگ ايران اسلامي در تأسيس و اداره‌ی گسترده‌ترین مراكز علمي در دوره‌های مختلف و به ویژه توليد دانش عظيمي كه پیامد خدمات متقابل ايران و اسلام بود، برترين نشانه‌ی شايستگي ايرانيان براي ايفاي نقشي شگرف در ايجاد، گسترش و اداره‌ی به هنگام و بهینه‌ی نهادهاي علمي، آموزشي، پژوهشي، فرهنگي، اجتماعي و مديريتي است.

در طلیعه‌ی دهه‌ی پنجم انقلاب شكوهمند اسلامي ايران كه بنیان گذار وجه تمدّني جمهوري اسلامي ايران رهبر عظیم الشأّن، از آموزش و پرورش، «تربيت افراد شجاع، خوش خو، خيرخواه، اميدوار به آينده، بلند همّت، داراي نگرش مثبت در قضاوت‌ها، خلّاق، پرسشگر، اهل فكر و نوآوري، داراي جرأت براي ورود به میدان‌های علمي ناشناخته، منضبط و قانون شناس» را می‌کاوند و بر اساس سیاست‌های ابلاغي براي تدوين برنامه‌ی ششم توسعه، به «تحوّل در نظام آموزش و پرورش» با هدف ارتقاي كيفي آن بر اساس نيازها و اولویت‌های كشور تأكيد و ابرام می‌فرمایند و در شرايطي كه روندهای كنوني در عرصه‌های مديريت، فنّاوري، ظهور رويكردها، الگوها و كاركردهاي نوين تعليم و تربيت، فشارهاي فزاینده‌ای را به «مدرسه» براي تأمين مفاد سند افق و چشم انداز توسعه‌ی جمهوري اسلامي ايران وارد می‌کند، ضرورت ابداع، خلّاقيّت، نوآوري، همراه با کار بست روش‌ها و رویه‌های نوين آموزشي و پرورشي در «مدرسه» بديهي است، تا:

«مدرسه» بتواند راهبردهاي انقلاب اسلامي را محقّق سازد؛

عرصه‌های فناوری‌های نوين اطّلاعات را فراتر از كلاس جهاني بپيمايد؛

تقاضاي فراگيرندگان آينده ساز، فرهنگيان فرهيخته، شهروندان شريف و… را با شتاب تأمين كند؛

سرمایه‌های انساني را به طور اثربخش بكارگيرد؛

و موضع رشد، ماندگاري رقابتي و سرآمدی‌اش را حفظ كند.

مجتمع آموزشی صالحین وابسته به موسسه فرهنگی شهید آیت الله مدرس با استعانت از آستان ربوبي عزّوجلّ شأنه و با عنایات حضرت ولی عصر ارواحنا فداه و با اذعان و اعتماد به فرزانگي و فرهيختگي مجموع مديران فهيم و متعهّد مدارس، مفتخر است پس از هم انديشي‌هاي گسترده‌ای كه در نشست‌های متنوّع با فرهنگيان فرهيخته داشته است به تدوین «سند چشم انداز مجتمع آموزشی صالحین»، كه از اركان مهم رشد و پيشرفت محسوب می‌شود، مبادرت نمايد. و ان شاء الله در آینده‌ای نزدیک با شیوه‌ی كارآمد تجربه‌های ناب مدیریت در «الگوي تربيت صالحين» را به جامعه‌ی فرهنگي، انعكاس و انتقال دهد.

آنچه در مجتمع آموزشی صالحین به گفته مخاطبین این مجموعه بارز است نگاه واحد به دو واژۀ از هم جدای آموزش و پرورش است. در این مجتمع با بکارگیری دبیران متعهد و متخصص و دمیدن روح تربیت متعالی در همه برنامه‌ها سعی در ایجاد یگانگی در فرآیند آموزش و پروررش گردیده است. از نکات بارز دیگر توجه به تفاوتهای فردی است که برای مجموعه های فرآیند مدار توجه به این امر کار بسیار سختی است که خوشبختاه بدون هیچ خدشه ای در فرآیندها محقق گردیده است.

مجتمع آموزشی صالحین

مأموریت:

 1. تربیت نیروهای متعهد و کارآمد.
 2. ارتقاء سطح فرهنگ عمومی با تاکید بر فرهنگ اسلامی.
 3. آماده کردن زمینه‌های علمی و تربیتی لازم در دانش آموزان جهت ادامه تحصیل در مرکز آموزش عالی.
 4. پرورش دانش آموزان پایبند به اخلاق و خداجو، توانمند در مهارت‌های زندگی، مسئولیت پذیر، خلاق، با مهارت یادگیری مستمر و اثربخشی مثبت در خلق ایران 1404.
 5. ایجاد انگیزه متعالی تحصیلی در دانش‌آموزان.
 6. فراهم سازي زمينه‌ي پیشرفت تعليم و تربيت بر مبناي اصول و ارزش‌های ديني، ملّي و بومي با پرورش همه جانبه‌ي دانش آموزان.
 7. شناسايي و زمینه سازي بروز و ظهور استعدادها و توانايي‌هاي دانش¬آموزان به عنوان سرمايه‌هاي اجتماعي در چارچوب اهداف آموزش و پرورش و تفاوت های فردی.
 8. حمایت از دانش آموزان مستعد ولی مستضعف.

چشم انداز:

مجتمع آموزشی صالحین، نهادی آموزشی و تربیتی است با جایگاه نخست، معتبر و الهام بخش در بین مدارس شهر اصفهان با هویتی اسلامی و انقلابی و تأثیر گزار (جریان ساز) در امر آموزش و پرورش در جهت تربیت شهروندان شایسته عصر ظهور و آماده برای پیمودن مدارج عالی علمی.

مجتمع آموزشی صالحین در افق چشم انداز:

 1. پیشرو در تربیت شهروندان شایسته عصر ظهور با گفتمان عدالت محوری و استکبارستیزی.
 2. جریان ساز در نظام آموزش و پرورش با معیار قرار دادن نظام آموزشی اندیشه مدار و خردورز و نظام پرورشی مصون ساز و مبتنی بر تربیت حماسی با تقویت هویت دینی و ملی.
 3. برخوردار از اتاق فکر هوشمند و نوآور و بهره‌مند از خرد جمعی به منظور پشتیبانیِ کارشناسی برنامه‌ها و تأمین نیازهای فکری و محتوایی مجتمع.
 4. مجهز به جدیدترین ابزارهای آموزشی و تربیتی.
 5. تأمین کننده محیطی امن، سالم، شاد، بانشاط و دوست داشتنی، برخوردار از حس جمعی و تسهیل کننده یادگیری و سرشار از ارزش‌های اسلامی.
 6. برخوردار از استقلال مالی و اداری و دارای ظرفیت تصمیم سازی.
 7. دارای مربیان و معلمان فکور، امین، خلاق، غمخوار و برخوردار از سعه‌صدر، معتقد به نظام اسلامی همراه با توان علمی بالا.
 8. جایگاهی برای دانش آموزان مستضعف و دارای استعداد و توانایی بالا.
 9. خود اتکا و پاسخ گو به نیازهای آحاد متربیان.

 

باورها و اعتقادات:

 1. رشد و تعالی انسان در سایه ی اعتلا و تعمیق معرفت و بصیرت دینی بر پایه قرآن و مکتب اهل بیت علیهم السلام است.
 2. حفظ و گسترش فرهنگ و ارزش‌های والای نظام اسلامی و جمهوری اسلامی ایران در اندیشه و عمل جزء ارزش‌های یک مدرسه مطلوب به حساب می آید.
 3. مدارس مطلوب حاصل مديريت مطلوب است. مديران اين مدارس رهبراني هستند که با شور و شوق عمل می‌کنند و باعث تقويت و انتقال ارزش‌های اصلي از طريق گفتار و کردار می‌شوند.
 4. کيفيت آموزشي و تعالي عملکرد منوط به پرورش خلاقیت‌ها، توسعه توانايي حل مسئله، کمک به خود ارزيابي دانش آموزان و فعال شدن آنان در يادگيري است.
 5. يادگيري فرآيندي مستمر و بي پايان است. بدين منظور فرهنگ يادگيري بايد پيوسته باشد. ميل به بهبود مستمر نيز بايد دروني شود و به صورت يک واکنش خودکار مثل پلک زدن درآيد.
 6. محيط آموزشي سالم، شفاف و امن باعث می‌شود افراد با ديد مثبت به پدیده‌ها نگاه کنند. ارتباط مثبت معلمين و دانش آموزان امري ضروري در آموزش است.
 7. ارج نهادن به هيئت علمي، کارکنان، دانش آموزان و اوليا و مشارکت آنان بر مبناي صداقت و هدف‌های مشترک، در قلب فرهنگ موسسه قرار دارد.
 8. مدرسه مسئول رشد شخصيت، اخلاقيات و رفتار دانش آموزان است و خود به مثابه يک الگو در احساس مسئوليت شهروندي و رعايت اصول اخلاقي عمل می‌کند.
 9. پاسخ دهي به موقع و انعطاف پذيري به نیازهای کليه ذينفعان لازمه دست‌یابی به تعالي عملکرد است.
 10. مدرسه با نگاه به آينده هدف‌های قابل سنجش را تعيين می‌کند. اين رويکرد مستلزم داشتن توانایی‌های جديد براي دانش آموزان، هيئت علمي و کارکنان است.
 11. براي دست‌یابی به تعالي عملکرد، ساختار سازماني موسسه به گونه‌ای است که نوآوري، جزيي از فرهنگ و کار روزانه آن است.
 12. ارايه بازخورد اصولي و به موقع در مورد عملکرد ذينفعان يکي از مؤثرترین عوامل بهبود عملکرد است.
 13. تصميم گيري موثر بر مبناي اطلاعات به هنگام و مربوط موجب تعالي عملکرد می‌شود. اين اطلاعات از ارزيابي مستمر عملکرد سيستم و تحليل آن به دست می‌آید.
 14. داشتن نگرش سيستمي و هماهنگي براي دست‌یابی به عملکرد بهتر، مهم و الزامي است. اين هماهنگي به معناي برقراري ارتباط بين راهبردهاي اصلي و تنظيم منابع جهت بهبود عملکرد کلي و رضايت کليه ذينفعان است.

 

راهبردها:

 1. توسعه فرهنگ و سواد قرآني با تأكيد بر انس با قرآن كريم.
 2. فراهم سازي بسترهاي توسعه منابع انساني به ویژه معلمان (آموزش، نگه داشت و ارتقاء نيروهاي انساني با تأكيد بر افزايش عوامل انگيزشي.)
 3. ايجاد زمينه‌هاي لازم جهت بهره‌گيري از فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات در خانه و مدرسه و ورود فناوری‌های نوين IT به مدرسه با اولويت تجهيز کلاس‌ها به فناوري IT
 4. كيفيت بخشي به آموزش با تأكيد بر يادگيرندگان، محيط و فضا، محتواي آموزشي، فرايندهاي ياددهي يادگيري و ارزشيابي.
 5. بهره‌مندي از تمام ظرفيت‌ها بر اساس مباني اسلامي و علمي.
 6. توسعه‌ی كمي و كيفي فعاليت‌هاي تربيت بدني.
 7. توسعه‌ی كمي و كيفي فعاليت‌هاي مشاوره‌اي.
 8. تأكيد بر تفكر پژوهشي جهت پرورش روحيه‌ي پرسشگري، تفکر خلاق و ایده پروری.
 9. ترويج فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی و تجهيز كتابخانه‌هاي كلاسي.
 10. طراحي، توسعه و تقويت فعاليت‌هاي هنري.
 11. توسعه و تقويت اردوهاي دانش‌آموزي.
 12. اجراي طرح نماز.
 13. آموزش آداب و مهارت‌های زندگي اسلامي.
 14. آموزش خانواده و توجه ويژه به خانواده به عنوان نخستين پايگاه در نظام تعليم و تربيت اسلامي.

به طور خلاصه می‌توان گفت، مجتمع آموزشی صالحین، در جهت دستیابی سهل تر و سریع تر به راهبردهای اساسی زیر تلاش می کند:

 • پرورش انسان هایی با توانایی ها وآمادگی های لازم برای ادامه تحصیل
 • پرورش انسان هایی با توانایی های لازم برای ایفای نقش موثر و خلاق در جامعه
 • پرورش انسان هایی با باورهای مذهبی، اخلاقی، فرهنگی و هنری موثر
 • پرورش انسان هایی با مهارت های لازم برای زندگی در دنیای پیچیده و متحول امروز

 

امکانات و تجهیزات دبیرستان صالحین

دبیرستان صالحین سعی کرده است با فراهم آوردن بهترین و گسترده ترین امکانات و تجهیزات آموزشی و فرهنگی در فضای خویش، محیطی مناسب و کیفی برای پیگیری برنامه و فعالیت های آموزشی و فرهنگی، در اختیار دانش آموزان عزیز قرار دهد.

برخی از مهمترین این تجهیزات و امکانات به شرح زیرند:

 • کلاس های بزرگ

با فضای مناسب از نظر تناسب وسعت با تعداد دانش‌آموزان

 • سایت کامپیوتر

سایت کامپیوتر برای استفاده دانش آموزان، و نیز استفاده های آموزشی، کنترلی و شبکه ای.

 • آزمایشگاه مجهز و بزرگ

که دانش‌آموزان در آن علاوه بر انجام آزمایشهای کتاب درسی، به انجام آزمایشها و فعالیتهای پژوهشی-‌ تحقیقاتی فراوانِ دیگری نیز در موضوعات مختلف و متناسب با علاقه و نیاز و استعدادهای خویش مبادرت می‌ورزند.

 • اتاق سمعی و بصری و کلاسهای هوشمند

دبیران در زمینه‌های مختلف آموزشی فرهنگی، سرگرمی و … برای استفاده دانش‌آموزان از این واحد دبیرستان استفاده می نمایند.

 • کتابخانه و cd بانک

با حدود ۱۰۰۰ عنوان کتاب و cd در زمنیه‌های مختلف آموزشی، کمک آموزشی، کنکور، المپیاد، ادبیات، موضوعات فرهنگی- اجتماعی، سرگرمی و… و نیز اشتراک مجلات و نشریات مختلف با موضوعات گوناگون و متنوع

 • مشاوره

با در اختیار داشتن مشاوران زبده در هر پایه تحصیلی برای پیگیری فعالیت‌های مشاوره و روانشناسی، برنامه ریزی‌های مفیدی صورت گرفته است

 • سالن نمازخانه

برای برگزاری و آموزش نماز جماعت، برگزاری جشن‌های مختلف دانش‌آموزی و  سفره های ناهار ظهر در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.

 • سالن اجتماعات

برای برگزاری جلسات عمومی اولیاء، برگزاری جلسات آموزش خانواده و امتحانات دانش آموزی در اختیار همکاران و دانش آموزان قرار می گیرد.

 

برنامه ریزی و فعالیت های یاددهی- یادگیری

 • تهیه، تدوین و ارائه تقویم و برنامه زمانی فعالیت ها و برنامه های آموزشی- فرهنگی دبیرستان صالحین در طول سال تحصیلی، به منظور اطلاع رسانی به اولیاء و دانش آموزان محترم.
 • تقویم آموزشی- فرهنگی شامل مطالب زیر می باشد: برنامه امتحانات مستمر و پایانی، برنامه آزمون های علمی هماهنگ، برنامه هفتگی درسی کلاس ها، برنامه های اردو و بازدید، مسابقات فرهنگی و ورزشی، مسابقات علمی، مراسم و مناسبت ها، تقویم تعطیلات رسمی، احادیث اخلاقی، جملات مشاوره ای و…
 • بهره گیری از سیستم مشاوره تحصیلی پایه (مسؤول پایه)، برای پیگیری و نظارت مستمر فعالیت ها و عملکرد دانش آموزان هر پایه به طور مستقیم، توسط یک مشاور تحصیلی مختص آن پایه.
 • تهیه و تدوین دفتر ثبت نمرات دانش آموزان، بر اساس طرح درس دبیر جهت بررسی و کنترل فعالیت های انجام شده در کلاس درس و اجرای مناسب طرح درس دبیران
 • تهیه و تدوین دفترچه کاربرگ مطالعاتی، جهت کنترل برنامه ریزی های درسی و ساعات مطالعه دانش آموزان به صورت هفتگی و هماهنگی و انسجام بین خانواده و مدرسه به منظور ساماندهی فعالیت های درسی دانش آموزان
 • ارائه ۶ دوره کارنامه فعالیت کلاسی، مستمر و پایانی در ماه های آبان، آذر، دی، اسفند، اردیبهشت و خرداد برای پایه های دهم، يازدهم و دوازدهم دبیرستان
 • شرکت در آزمون های جامع هماهنگ با مدارس نمونه (از جمله آزمون مؤسسات قلمچي، سنجش،…)، در پایه‌های دهم، يازدهم و دوازدهم دبیرستان
 • ارائه مجموعه تمرینات هدفدار و طبقه بندی شده برای دروس اختصاصی، به عنوان تمرینات تکمیلی و فراتر از سطح کتاب های درسی
 • طراحی و تنظیم یک برنامه منظم و بودجه بندی شده برای ارائه و پیگیری تکالیف نوروزی، با هدف مرور و یادآوری مطالب درسی و رفع اشکال در مباحث هر درس، و ارزیابی انجام تکالیف در قالب برگزاری آزمون‌های تستی و تشریحی، پس از پایان تعطیلات، و ارائه کارنامه خاص تکالیف به اولیاء.
 • ارائه ۱۲ ساعت درس های تکمیلی، علاوه بر ۳۶ ساعت درسی مصوب آموزش و پرورش، به منظور تکمیل مجموعه دروس و آموزش های در نظر گرفته شده برای دانش آموزان هر پایه
 • برگزاری آزمایشگاه های فیزیک و شیمی و زيست، برای هر یک از پایه ها، در متن برنامه هفتگی درسی.
 • برگزاری کلاس های المپیاد برای دانش آموزان منتخب، به صورت ساعت درسیِ فوق برنامه، با هدف آماده سازی دانش آموزان جهت شرکت در آزمونها و مسابقات
 • برگزاری کلاس های آموزشیِ تکمیلی ، برای هر یک از پایه های دهم و يازدهم و دوازدهم دبیرستان، در متن برنامه هفتگی درسی
 • برگزاری اردوی درسی نوروزی برای دانش‌آموزان سال آخر، به مدت حدود ۱۲ روز در ایام تعطیلات عید ‌نوروز، به منظور فراهم سازی فرصتی مناسب به منظور تکمیل میزان آمادگی‌های دانش‌آموزان سال آخر برای آزمون کنکور و نظارت مستقیم مدرسه بر امر مطالعه و مرور مطالب درسی توسط ایشان در ایام تعطیلات نوروزی، با برنامه مشخص
 • برگزاری جلسات آشنایی با رشته‌های دانشگاهی، برای دانش آموزان سال دهم و يازدهم و تعیین رشته برای دانشگاه سراسری و آزاد

 اردو/ بازدید

 • برگزاری اردوی یک و چند روزه فرهنگی- تفریحیِ برون استانی برای پایه های مختلف اول دبیرستان تا پیش دانشگاهی، از جمله مشهدمقدس، سد چغاخور، تپه های ماسه ای، قم و جمکران، غار چال نخجیر و…

 • برگزاری حدود ۵ دوره بازدید علمی- آموزشی از مراکز مختلف از جمله مرکز اپتیک اصفهان، نیروگاه شهید منتظری، موزه علوم و فنون، تصفیه خانه بابا شیخ علی و سد چم آسمان، سازمان بازيافت، خانه مشروطيت، پارک علم و فن آوری دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه صنعتی شریف به منظور آشناسازی بیشتر دانش آموزان با مراکز و فعالیت های مختلف

 جشن ها و مراسم

 • برگزاری جشن های مختلف شادی آور و شوق انگیز به مناسبت اعیاد بزرگ مذهبی و ملی (عید فطر، عید نیمه شعبان، عید قربان، عید غدیر خم و عید نوروز)، همراه با توزیع گل و شیرینی میان دانش آموزان

 • برگزاری مراسم مختلف جشن/ عزاداری به مناسبت ایام میلاد/ شهادت چهارده معصوم (ع)، با هدف آشنا سازی بیشتر دانش آموزان با سیره و رفتار این بزرگان و نیز فراهم سازی زمینه های ارتباط معنوی- عاطفی دانش آموزان با ایشان

 • برگزاری مراسم عزاداری شهادت امام حسین (ع) و یاران شهیدش در سطح مجتمع، و تهیه و صرف نذری توسط دانش آموزان

 مسابقات

 • اعزام دانش آموزان به مسابقات مختلف منطقه ای و استانی در رشته های مختلف ورزشی، هنری، فرهنگی، علمی و …
 • برگزاری جشنواره مسابقات علمی، فرهنگی، ورزشی دانش‌آموزی
 • برگزاری مسابقات ورزشی مختلف از جمله پینگ پنگ، فوتبال، والیبال و … در میان دانش آموزان پایه های مختلف
 • برگزاری مسابقه پرتاب تخم مرغ

سایر فعالیت های فرهنگی

 • حضور در بیت رهبری و اجرای تواشیح توسط دانش آموزان صالحین
 • برگزاری انتخابات شورای دانش‌آموزی و برپایی جلسات مستمر اعضای شورا به منظور پیگیری نظرات, خواسته ها و مشکلات دانش آموزان
 • ختم دسته جمعی قرآن و برگزاری جلسات قرآن به صورت هفتگی
 • راه اندازی باشگاه کتاب خواران حرفه ای جهت ترویج کتاب و افزایش سرانه مطالعه
 • رتبه های برتر جشنواره‌های علمی، فرهنگی، ورزشی

 مشاوره و روانشناسی

 • بهره‌گیری از مشاوره بالینی با دانش‌آموزان و یا خانواده ایشان، جلسات متعدد توجیهی/ آموزشی/ هماهنگی با معلمان و همکاران مختلف و اجرای تست‌‌های روانشناسی در پایه های مختلف دبیرستان.

 آموزش خانواده و ارتباط با اولیا

 • برگزاری دوره ها و جلسات متعدد آموزش خانواده در طی سال تحصیلی، با موضوعات مختلف روانشناسی رشد، بهداشت روانی، نحوه برخورد و تعامل با فرزندان، مسائل بلوغ، پیگیری امور درسی فرزندان، و …
 • برگزاری مجمع عمومی اولیاء با هدف ارائه مطالب آموزشی- توجیهی برای اولیاء محترم (آموزش خانواده) و ارائه گزارش های مختلفی از فعالیت ها و برنامه ها به اولیاء محترم، دریافت نظرات و انتقادات و پیشنهادات اولیاء محترم، توزیع کارنامه های درسی دانش آموزان، تقدیر از دانش آموزان در جمع اولیاء محترم، و …

 خدمات عمومی

 • ارائه خدمات سرویس رفت و آمد به دانش آموزان متقاضی، از طریق اتوبوسهای شرکت واحد و تاکسی سرویس های خصوصی.
 • ارائه خدمات ناهار به دانش آموزان، دانش آموزانی خودشان غذا می آورند که غذایشان توسط دستگاه گرم کننده غذا گرم شده ودر اختیارشان قرار می گیرد.)

ادعا نمی‌کنیم بهترینیم، اما خرسندیم بهترینها ما را برگزیده‌اند